Anonymus
Januárban történt, hogy Amerika 45. elnöke, Donald Trump felfüggesztette az Egyesült Államokba való utazást hét muszlim országból (Szíria, Irán, Irak, Szudán, Líbia, Szomália és Jemen). Ez a hír már önmagában is tömegek mozgásterét korlátozta volna, de az egyik legnagyobb vesztese a Google volt, aki több száz olyan munkatársat is foglalkoztat IT területen, akiket érint a szóban forgó 120 napos tilalom. A vállalatot nagyon érzékenyen érintette a fenti intézkedés, annak ellenére, hogy azok, akik éppen úton voltak a rendelet meghozatalakor, bebocsájtás nyertek az országba. Trump rendelete elősorban nem gazdasági indíttatású volt, azonban hatása húsba vágó.
Továbbá ez volt az első olyan esete, amely ilyen mértékű változást robbantott ki az államokban. Trump igazán lelkes és aktív felhasználója a Twitternek, amelyet már PR szakemberek is górcső alá vettek és egy új fajta fegyvernemnek minősítettek. Ezt nevezik Trump-krízis effektusnak. A bejegyzések külön elemzésre is kerültek a Reuters ügynökség által, akik az üzenetek gazdaságra gyakorolt hatását vizsgálták. Az elemzés során fény derült arra, hogy milyen nagy befolyással bírnak a trump-tweetek napi tőzsdei zárás eredményére. Megnevezésre került egy olyan vállalt is, amely 4 milliárd dolláros csökkenéssel szembesült értékét tekintve, csupán egyetlen tweet miatt.
Azonban vannak cégek, amelyek nem akarnak fejet hajtani és sorba állni, hanem kihasználva a lehetőséget, kifogástalan reagálást eszközölnek. Történt egyszer, hogy Trump nevéhez köthető étterem nem kapta meg a Vanity Fair kritikusaitól a várt elismerést. Trump halottnak nevezte a lapot. A nagy visszhangot meglovagolva, új előfizetői kampányba kezdett, amelynek üzenete ez volt: „Ez az az újság, amit Donald Trump nem akar, hogy olvass”. Negyvenezer új előfizetője lett a VF-nek.
A Trump-tweetek nem csak marketing szempontból kényszerítik a vállalatokat kapacitásuk bővítésére (széles körű médiamonitorozás), hanem stratégiai szempontból is nélkülözhetetlenné válik számukra a folyamatos kockázatelemzés, a lehetséges gyenge pontok feltárása és azok korrigálása.
Nem gondolom, hogy az elnök a fentieknek ne lenne tudatában és hogy cél nélkül élne eszközeivel. Mindemellett nem tartom inkorrekt cselekedetnek ezeket, ha a politikai tér aspektusából nézzük. Rég nincs már demokrácia az amerikai berendezkedésben sem, nem várható el 100%-os etikus viselkedés a politikusoktól sem. (Ez alatt nem Tump tweetjeit ítélem meg, hanem általában jelentem ki. Bár további kérdéseket vet fel, hogy ezt miért hagyjuk, jó-e így nekünk? Eszembe is jutott most, amit az egyik barátom mondott: „Tudom, hogy XY sikkaszt, engem nem zavar, de ne ennyit. Úgyis csal az összes, azt nem várom el egyiktől sem, hogy becsületes legyen.”) Tudom, az illúziók fenntartása hatalmat jelent a másik felett…
http://index.hu/kulfold/2017/01/28/bepanikolt_a_google_a_trump_altal_kitiltott_munkatarsai_miatt/