Közgázos MSc diákok blogbejegyzései

Polmark

Polmark

Macron, avagy a barátságos anti-establishment forradalma

2017. május 18. - rbraun

VS

Macron imázsépítése csaknem tökéletes volt. Hatékony, érthető és gyors. A volt gazdasági miniszter Francois Hollande szocialista kormányában tevékenykedett két évig, majd egy viharos szakítás után saját pártot alapított En Marche! (azaz: Előre!) néven, amihez hasonlóan még egy párt sem robbant be a francia politikába. Macron, Le Penhez hasonlóan rezonált a közbeszédben kialakult trendekre. Azonban a populista üzenetek helyett barátságosabb és idealistább utat választott. A politikai alaphelyzetet alapvetően három dolog jellemezte az En Marche! megalakításakor: gyenge politikai elit, ami nem tud válaszokat adni a jelen kihívásaira; általános megrendültség és félelem a terrorizmus miatt; valamint a társadalmi szakadékok fokozatos mélyülése. Macron kezdeti kommunikációjában levetette a tabukat, egyenesen elmondta: a jelenlegi elit és establishment rossz. Állítása az volt, hogy át kell hidalni a jobb-és baloldal közötti történelmi törésvonalat, felül kell emelkedni az establishment által meghonosított pártérdekeken, tiszta közbeszédet kell teremteni, és le kell számolni az elhiteltelenedett és bizonyításra képtelen erőkkel.

Macron tapasztalt bankárként egy egyéni sikertörténetet tudott felmutatni: egy fiatal, sikeres férfi, aki a business szférából jött, akire a politika is felfigyelt és először a tanácsait, majd segítségét kérte a gazdaság helyrerakása érdekében. Macron narratívájának dramaturgiája külön kitért a Hollande-al való szakításra is, miszerint a politikai elit előrébb helyezte saját érdekeit a gazdasági problémák megoldásánál, ezért Macron munkáját hátráltatták, aki így kilépett a „korrupt és tehetetlen” közegből. A narratíva és az imázsmítosz megismertetése után leginkább a civil élet szereplőit hívta meg pártjába, közben pedig összerakott egy nagyon határozott és újító programot, ami teljesen új színt adott a közéletnek. Fiatal, szakmai érveken nyugvó, bátor és határozott elképzelések sorozatát fogalmazták meg, Macron imázsának népszerűsége pedig csak tovább emelkedett a bal-és jobboldaltól elhidegülő szavazók körében. Ebben a sikeres növekedésben jelentős szerepe volt Le Pen negatív Európa-képének, és trendeket egyre inkább torzító kommunikációjának. Macron szó szerint kiszolgálta a francia szavazók legtöbb szegmensét. Bevándorlásellenesség és xenofóbia helyett kemény terrorellenes harcot hirdetett, befele forduló gazdaság helyett nyitottabb és nemzetközi piacokra kacsintgató politikát kínált. Megszólította a Hollande miatt teljesen elhidegült baloldali szavazókat, és a korrupció miatt jobboldalban csalódott választókat. Macron sikeres Franciaország képe erősen kötődik a sikeres Európa-képhez, liberalizált gazdaságpolitikája és nemzetek és kultúrák felett álló egyesítő víziója pedig meggyőzte a legfiatalabb szavazógenerációt is Franciaországban. Imázsa és programja régóta hiánycikk volt a francia politikai piacon, az emberek pedig egyből lecsaptak rá, amint elérhetővé vált. Így lett elnök Emmanuel Macronból.

Forrás:

http://index.hu/kulfold/2017/05/07/macron_le_pen_franciaorszag_elnokvalasztas_masodik_fordulo/

https://888.hu/article-le-pen-vs-macron-franciaorszag-elnokot-valaszt-elo-kozvetites

https://444.hu/2017/05/07/macron-alazatot-erot-es-szeretetet-igert

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://polmark.blog.hu/api/trackback/id/tr5412513763

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása