Soróczki-Pintér Tibor
Elég hirtelen s váratlanul érte a közvéleményt az a hír, hogy a kormány eltörli a vasárnapi boltzárral kapcsolatos törvényt, pontosabban visszavonja. Mindez annak fényében érdekes, hogy a Kúria döntése alapján az MSZP népszavazási kérdése lett hitelesítve, így elkezdhették az aláírásokat gyűjteni. Fontos tudni, hogy egy sikeres népszavazáshoz több feltételnek is teljesülnie kell. A kormány.hu oldalán található leírás alapján „Az országos népszavazás akkor érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott. Eredményes országos népszavazásról pedig akkor beszélhetünk, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.”.
Politikai marketing szempontból érdekes ügynek tekinthető ez a szituáció, hiszen egy vállalat esetében sem jó döntés a fogyasztók véleményének a figyelmen kívül hagyása. A fogyasztók ilyenkor keresnek más vállalatot, ha tudnak, aki megbízhatóbbnak tűnik, és hitelesnek, aki nem csak a saját érdekét nézi úgy, hogy nyíltan felvállalja ezt az álláspontját. Az ilyen típusú döntések gyakran megbosszulják magukat, de ezt majd az idő megválaszolja nekünk.
A kormány előtt több lehetséges forgatókönyv hevert az asztalon, amelyek közül csak az egyik lett volna politikailag nagy „kudarc” a többi kisebb vereségnek minősült volna. Az egyik verzió alapján beleállhattak volna a népszavazásba, hisz elképzelhető, hogy nem is lett volna érvényes maga a szavazás, a megjelent választópolgárok száma miatt. A másik verzió szintén a népszavazás megtartása, és a „kudarc” következményeinek elfogadása, de legalább a hitelességük megtartása lett volna. A harmadik pedig az, amit választottak. Mert így szintén „kudarc” az eredmény, de ezzel a döntésükkel jelezték is a választó polgárok számára, hogy ők nem számítanak. Hiszen egy évvel ezelőtt és most sem érdekelte a kormánypártot az állampolgárok véleménye, pedig most rájuk hivatkozva vonták vissza a törvényt.
Természetesen lehet vitatkozni arról, hogy az ellenzék mekkora politikai tőkét tudott volna kovácsolni egy sikeres népszavazásból, de már fölösleges. A kormánypárt inkább azt a megoldást választotta, hogy kiveszi a szelet az ellenzék vitorlájából, cserébe elfogadja, hogy pár hétig téma lesz az ügy, de aztán szépen elcsendesedik. Abban valószínűleg igazuk van, hogy egy olyan népszavazás, ami jobban érdekli a társadalmat, mint egy másik (menekült kvóta) elvonta volna a figyelmet, és így nem tudták volna a saját témájukat napirenden tartani az emberek fejében. A döntésük 2018-ban majd őket fogja igazolni vagy megcáfolni. De azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy egy sikertelen népszavazás a kvótákról szintén politikai „kudarcként” lehet majd felfogni.