Anonymus
A sajtószabadság egy demokratikus jogállam kiemelkedően fontos ismérve. Magyarország esetében az alaptörvényben is külön fejezetet szántak a sajtószabadság elvének rögzítéséhez, amely biztosítja a demokratikus véleménynyilvánításhoz szükséges szabad tájékoztatás feltételeit. Az alaptörvényben rögzítetteken túl külön törvény (2010. évi CIV. Törvény) is született a sajtószabadságról, amely érzékelteti a téma fontosságát.
A sajtószabadság teljes körű érvényesülése rendkívül fontos ahhoz, hogy az emberek tárgyilagos, egyik párt irányába sem elfogult forrásból származó információkhoz jussanak, a szabad vélemény kialakításának érdekében.
Napjaink Magyarországában, ugyan nem mondható az, hogy a sajtószabadság nem érvényesül, azonban erős aggályok merülnek fel a hírközlés tekintetében. Az elmúlt évek során az Orbán – Simicska konfliktust követően a kormány megreformálta, átstrukturálta a köztévét, a portfolió a meglévőeken kívül több csatornával is bővült. Az M1 új szerepet kapott, a BBC és a CNN mintájára kívántak hírcsatornát létrehozni, amely már az előéletét tekintve is aggályokat vet fel, mivel előtte és azóta is előfordultak hírhamisítások, ezekről a nol.hu is írt. Az M1-en megjelenő hírek elfogultak, a kormány propaganda céljait szolgáljak, valamint a kormány szempontjából hátrányos híreket nem jelentetik meg.
Az utóbbi fél évben lezajlott a TV2 tulajdonosváltása, melynek új tulajdonosa Andy Vajna lett, a tranzakció mögött azonban felvetődik az állami támogatás is. Ez a csatorna szintén szolgál FIDESZ propaganda célokat és részt vesz politikusok tisztességtelen lejáratásában, mint ahogy történt ez Juhász Péter esetében is.
Következésképp elmondható, hogy az említettek nem merítik ki a sajtószabadság hiányának követelményeit, azonban fontos elgondolkodunk a következőkön. Magyarország lakosságának jelentős része csak az ingyenesen fogható televízió csatornákat nézi, amelyek közt szerepel az M1 és a TV2 is, továbbá a magyar lakosságnak csupán fele rendelkezik internetes hozzáféréssel, de ez még nem jelenti azt, hogy az internetet hírolvasásra használják. Elmondható, hogy a lakosság jelentős részének a fent említett, esetenként torzított hírek lehetnek fő információi, amelyekhez a megszokott esti híradókban jutnak hozzá.
Zárógondolatként: a közszolgálati média a nevében hordozza hivatottságát: a közt kellene szolgálnia, valós, elfogulatlan információkkal.