Közgázos MSc diákok blogbejegyzései

Polmark

Polmark

Az Európai Néppárt nem áll ki Orbán mellett (helyesen)

2017. május 18. - rbraun

Anonymus

Amikor az Európai Parlamentben egy pártcsaládból származó ország képviselete a pártcsalád álláspontjával ellentétes üzenetet kommunikál, beindul a hivatalos közlemény gépezet. Tűzoltás, tompítás, biztosítás az ügyek rendezéséről, az egységről. Egy ellenálló hang, főleg ha olyan hangos mint Orbán Viktor, kedvezőtlen színben tünteti fel az egész pártcsaládot. Azt üzeni, hogy a pártcsalád vezetősége nem elég erős a tagok vélemény különbözeteit kapuikon belül rendezni.

Az uniós döntéshozatal befolyásolásának két fő színtere létezik, a nemzeti és a közösségi vonal. Az Európai Parlamentben az egyes nemzetek képviselői pártcsaládokban végzik munkájukat, de gyakran a frakció véleménye ellentétes egy ország képviselőinek álláspontjával. Ez történt az Európai Néppárt és Magyarország esetében, amikoris a magyar kormány nyílt Brüsszel, és Európai Unió ellenes országos kampányt folytat, ezzel párhuzamosan olyan törvényjavaslatokat indítványoz és fogad el, amelyek a felsőoktatás és civil szervezetek szabad működését sértik. E hármas csomagot már nem hagyhatta szó nélkül az Európai Parlament. A Néppárt pedig olyan szituációban találta magát, ahol felelősséget kellett vállalniuk egy tagjukért, akár akarják akár nem.

Hogyan kezelte a Néppárt ezt a kellemetlen helyzetet? Tűzoltással. A Néppárt gyakorlatilag elhatárolódott a Fidesz-től, és biztosított afelől, hogy a magyar kormány maradéktalanul követni fogja a Néppárt irányelveit. Ebben a döntési helyzetben két választásuk volt: vagy elhatárolódnak, vagy kiállnak a Fidesz mellett. Ez utóbbi esetében azonban a pártcsaládnak magáénak kellett volna vallania azt a szélsőséges szellemiséget, amelyet a Fidesz képvisel.

Erről a döntésről hivatalos közleményben,  lett, és a magyar kormányt az Egyesült Államokkal való tárgyalásokra sürgeti. A Néppárt a civil szervezeteket az egészséges demokrácia szerves részének tartja, és azok tiszteletére szólítja fel a magyar kormányt. Végül az “Állítsuk meg Brüsszelt” kampányt teljes mértékben elfogadhatatlannak nyílvánította, amit nem hajlandó tolerálni.

            A Néppárt tehát, finoman fogalmazva “rendre utasította” a Fideszt, és tettek arról, hogy ezen döntésük kellően explicit legyen egész Európa számára. Ez a példa azt bizonyítja, hogy a nyílvánosságot nyert, párton belüli szélsőséges vélemény különbségeket nem lehet finoman elsimítani, mert az az egész párt megítélését, végső soron hatalmi helyzetét csorbítaná. Biztos vagyok benne, hogy a Fidesz elveivel egyetértő szereplők e Néppárt döntését gyávaságnak ítéli meg. Jómagam azonban egyetértek vele hiszen attól még, hogy több párt alkotja az Európai Parlamentet, mind az európai uniós elvek elfogadásával került be oda. A Néppárt hivatalos közleményét az alábbi linken lehet elérni:

http://www.epp.eu/press-releases/prime-minister-orban-to-comply-with-eu-laws-and-epp-values-following-meeting-with-epp-presidency/


A bejegyzés trackback címe:

https://polmark.blog.hu/api/trackback/id/tr8412513737

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása