Szűcs Krisztina
Az utóbbi időben egyre többet lehet hallani az úgynevezett TAO támogatásokról. Számomra kicsit homályos volt, hogy mi is ez pontosan, mire lehet felhasználni, miért jó, vagy éppen rossz. Az MLSZ oldalán olvasható egy jó összefoglaló a TAO pályáztatásokról.
Röviden: Egy nyereséges vállalat a társasági adójának maximum 70 százalékáról eldöntheti, hogy az államnak adja, vagy egy jóváhagyott fejlesztési tervvel rendelkező sportszervezetnek. 5 kiemelt látvány csapatsportág támogatható: labdarúgás, kézilabda, vízilabda, kosárlabda és jégkorong.
Az alapötlet nem rossz, reális segítséget jelent a sportkluboknak. Jól jár a cég, a sportoló, s jól jár az állam is, mert költségvetésben erre kevesebb forrást kell biztosítania. Igaz, a TAO ki is esik abból. Az eredeti alapcél, a létesítményfejlesztés, képzés és az utánpótlás nevelés. Ahogy már említettem a labdarúgást, a kézilabdát, vízilabdát, kosárlabdát, jégkorongot lehet támogatni. Lehetne, de a hírek leginkább csak a labdarúgás támogatásáról szólnak. Keringenek olyan vélemények is, hogy külföldi profi focistákra költik a pénzt, máskor oktalan beszerzésekre, vagy túlszámlázásokra. A látogatóktól mentes stadionok építéséről meg ne is beszéljünk. A rendelkezésre álló adatok szerint a legtöbbet a foci klubok kapták, azok közül is kiemelkedik a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítvány, ami pl. 2014-ben 2,25 milliárd forintot kapott. Véletlen talán, hogy ez az alapítvány 2010-óta összesen már 9,047 milliárd forinthoz juthatott?
Ebben a cikkben olvasható a támogatott egyesületek listája: http://hvg.hu/gazdasag/20150826_Megint_Felcsut_kaszalta_a_legtobbet_a_TAO
Elgondolkodtam, mitől ilyen fontos a foci? Hol vannak azok a fantasztikus eredmények? Most ujjong mindenki, hogy nagy nehezen kijutottunk az EB-re. Ugyanakkor pl. a vízilabda, amelyben a férfi és női csapatunk is a világ legjobbjai között, az élvonalban szerez hazánknak dicsőséget miért nem fontos ennyire?
Egy másik dolog is eszembe jutott. Mi lesz akkor, ha elfogy a pénz, a támogatás? Ki fogja fenntartani a megépített stadionokat, ki fogja finanszírozni a játékosokat? Mi lesz akkor, ha egy esetleges kormányváltás következtében eltörlik az egész rendszert?
Én egyébként ezt a támogatási lehetőséget jó módszernek tartom, ugyanakkor nem túl átgondolt. A támogatható sportágakat kibővíttetném az összes olimpiai sporttal, legyen az csoport, vagy egyéni, minden ügyes sportoló megérdemelné a segítséget.