Közgázos MSc diákok blogbejegyzései

Polmark

Polmark

Miért olyan népszerű Donald Trump?

2016. április 26. - rbraun

Marton Viktória

Született 1946. június 14-én New Yorkban, Queensben. Apai nagyapja német bevándorló, anyja skót származású. Apja cégénél tanulta ki az ingatlanos szakmát, majd egyre nagyobb szabású vállalkozásokba kezdett. 1994-ben megszerezte a Empire State Building 50%-os tulajdonrészét. Nevét a számos róla elnevezett épületről is ismerhetik az emberek: Trump Tower, Trump Parc, Trump Palace, Trump Plaza, The Trump World Tower, Trump Park Avenue, Trump Place, Trump Building, stb. Kétszer volt már csőd közelben, de mindig sikerült pozitívan zárnia. 2000-ben kezdett politikai karrierbe, először demokrata, majd republikánus színekben. Mára pedig Clinton mellett őt tartják az amerikai elnökválasztások legesélyesebb alakjának. Ezek a száraz tények.

Azonban ami szerintem minden rendes érzésű, átlag normákkal bíró ember fejében megfordult már (vagy meg kellene, hogy forduljon): Miért olyan népszerű Donald Trump??

New York Times összeállított egy listát, mely szerint, 2015 júniusa óta 210 embert, helyet és dolgot sértett meg a Twitterét használva. Inzultált már elnökjelölteket, újságírókat, nőket, hír szervezeteket, nemzeteket, választó polgárokat: “I don't believe I have been given any credit by the voters for self-funding my campaign”, de még az ISIS-t is: “low-level degenerates”“thugs”“losers”.

Tényleg ez kell az embereknek? Nehéz elhinni. Azonban népszerűsége magyarázható azzal, hogy nem próbált meg politikus lenni, kampánya során is az üzletember szerepében tetszeleg. Washington Post szerint Trump sikere abban rejlik, hogy nem misztifikálja túl mondanivalóját, üzenete egyenes és egyszerű, a lényeget a mondatok végére helyezi, és nem törődik azzal, hogy szavait félreérthetik – ezzel hétköznapi ember látszatát kelti. Konkrét és erős véleménye van mindenről, amit nem fél kimondani. Olyan dolgokat is megfogalmaz, amelyek sok emberben megfogalmazódhattak már, de sose merték nyíltan kimondani. Nagyon jól használja továbbá a social médiát, így mindennapi szereplője a médiának és sokszor a másnapi hírek alapjait is ő szolgáltatja. Tökéletesen képez ellenségképet, amivel meg tudja szólítani azokat a választókat, akik eddig kirekesztettnek érezték magukat: elsősorban kevésbé tanult fehér közép- és munkásosztály. Tipikusan utálják a nagyvállalatokat, a washingtoni politikai elitet, féltve érzik magukat a kisebbségektől és a bevándorlóktól. Amire azonban érdekes módon nem figyelnek fel ezek a választók, vagy elengedik a fülük mellett, hogy Trumpnak nem erőssége a specifikációk megfogalmazása, vagyis, hogy pontosan hogyan szeretné megvalósítani a megálmodott terveit: How are we going to make America great again? By winning. How will we beat the Islamic State? Bombin them. Tökéletes példa erre a Mexikó határában felhúzni kívánt fal, aminek méreteit folyton változtatta beszédeiben. Lehet hogy erőteljes gesztusaival és (nem túl vicces) vicceivel magabiztos megjelenést sugároz, ez azonban inkább azt mutatja, hogy nem igazán ért a politikához.

Hogyan lehet (akár csak elméleti síkon is) elnök olyasvalakiből, akit a gyűlölet, a mások megalázása éltet? Egészen biztos vagyok benne, hogy nem ez az út, amit az emberiségnek járnia kellene, ha el akarja kerülni a III. világháborút és a felesleges öldökléseket.

A bejegyzés trackback címe:

https://polmark.blog.hu/api/trackback/id/tr78665006

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása