2015.április 28-án Pécsre látogatott Orbán Viktor, ahol a kormánypárt hívei mellett mintegy tucatnyi ellentüntető fogadta. A miniszterelnök és Páva Zsolt polgármester 10.40-kor tartott sajtótájékoztató keretén belül több témát is érintett.
A legnagyobb sajtó visszhangot a néhány nappal ezelőtti kaposvári gyilkossággal kapcsolatos kérdésre adott válasza váltotta ki. Válaszában a történteket elfogadhatatlan ítélte, és hozzátette hogy az elmúlt években bevezetett „három csapás” és a „tényleges életfogytiglani” törvényeknek nincs elegendő visszatartó erejük önmagukban, ezért a halálbüntetés kérdését napirenden kell tartani Magyarországon. Úgy vélte, a bűnözők előtt világossá kell tenni, hogy Magyarország nem riad vissza semmitől, ha az állampolgárai védelméről van szó.
Az ügy kényessége abban rejlik, hogy több mint egy éve látható az a trend, mely szerint a nemzeti dohányboltok a kisstílű rablók leginkább kedvelt célpontjai, akiket még a kamerák sem riasztanak vissza.
„(..)Ezt a tendenciát csak erősíti, hogy a legtöbb ilyen helyiség teljesen el van sötétítve, kívülről nem látható, hogy mi történik odabenn” – mondta el a közlemény szerint Lengyel Antal, a Magyar Dohány Kiskereskedők Egyesületének elnöke.
A bejegyzésnek a tragédia nem tárgya, de érdemes végiggondolni, hogy hogyan hozta létre Orbán Viktor a „halálbüntetés témát” egy sajnálatos esemény kapcsán, amely egy olyan körülményt – a trafikok elsötétített üvege - is tartalmaz, amely már régóta vitatéma, fennállása összefüggésbe hozható a tragikus eseménnyel, és amelynek módosításának lehetőségét már vizsgáljak a gyilkosság kapcsán.
A halálbüntetés melletti érvelésben - amely mellett eddig csak a Jobbik állt ki -, és más témákban is (például bevándorlás) egyértelműen a Jobbik, rendpárti igazságosztó szerepét próbálja felvenni, és ezzel a Jobbik előretörését megállítani. A halálbüntetés és a bevándorlás szigorítás melletti retorika hozhat bizonyos szavazókat, amelyek meglátszódhatnak egy-egy időközi felmérésen, azonban ők hosszútávon nem lesznek biztos támogatói a nagyobbik kormánypártnak. Ugyanakkor ezzel a fajta kommunikációval óriási kockázatot vállal, nevesen, hogy a bázisszavazóik egy meghatározó része, akik még nem felejtették el, vagy 2014 évi választás során továbbra is hinni akartak a Wermer Andás alkotta „magyar álomban” és „polgárok pártjában” elforduljanak tőlük. A történések ismeretében – két időközi parlamenti választást elvesztett a Merkel-látogatást megelőző bevándorlás ellenes kampánya óta - azt mondhatjuk, hogy a Fidesz tévúton jár, amikor azt hiszi, hogy ezzel sikerül majd visszacsalogatni elpártolt választóit, illetve, hogy ezeknek a témáknak a felvetésével sikerül „olyat” mondani, amivel képes lesz, vagy lehet majd a jövőben mobilizálni a támogatóit és az urnák elé vinni. Az illiberális állam fogalma, még nem mondott ellen a Fidesz-KDNP kereszténydemokrata kormányzás elvi alapjainak, azonban a halálbüntetés kapcsán tett kijelentése a miniszterelnöknek már igen. Amitől pártszövetségese is nyíltan elhatárolódott.
Orbán Viktor és pártja már messze jár a Wermer-féle polgári Fidesz képétől, és ez a kijelentése már az „illiberális állam” eszmény határait is feszegeti.
A választópolgárok az eredetit mindig jobban kedvelik, mint egy kétségbeesett körülmények között kreált másolatot. A Fidesz nem tud a halálbüntetés felvetésével, a bevándorlásról szóló nemzeti konzultációval, a Jobbikkal versenyezni, ezt a mérkőzést a radikálisok mindig megnyerik.