Dobos Norma
Április 3-án nyújtották be a Soros György által alapított CEU egyetem elleni törvényjavaslatot. Az új szabályozás arra törekszik, hogy ellehetetlenítse a CEU számára az amerikai akkreditációjú mester- és doktori fokozatok nyújtását.
Az USA szenátorai Orbán Viktornak levelet írtak, amiben arra kérik a miniszterelnököt és a magyar kormányt, hogy közösen találjanak megoldást a CEU-ra, amellyel az egyetem további működését tudnák biztosítani. Az európai egyetemek ranglistáját nézve a CEU az egyik legrangosabb egyetemévé nőtte ki magát, a magyar állampolgárok számára ez lehetőséget és presztízst jelent. Az új törvényjavaslattal az állampolgárok elveszítik ezt a lehetőségüket, ezért is tüntetnek Budapest utcáin. Az elmúlt időszakban kevésbé lehettünk ilyen békésebb tüntetéseknek a tanui. Az állampolgárok nagyon helyesen teszik, hogy kiállnak egy ilyen fontos ügy mellett.
Chris Murphy demokratikus szenátor szerint az új törvényjavaslat veszélyezteti Magyarországon a tanszabadságot, és semmibe veszi az egyetemnek a magyar társadalomhoz fűződő, nagy múltú kapcsolatát. Véleményem szerint a CEU igen nagy szerepet játszott, hogy megfelelő legyen az amerikai-magyar viszony. Nem tartom túl szerencsésnek, hogy az egyik nagy hatalmat ellenünk fordítsuk, persze egy ilyen lépéstől még nem leszünk ellenségek, de nem is egy jó pont. A másik gond pedig, hogy a kihirdetett törvényjavaslat a magyarországi egyetemek közül csak a CEU-t érinti hátrányosan, a többi egyetemre nem vonatkoznak a feltételek.
Valószínűleg ez az egész nem arról szól, hogy ellehetetlenítsék a Közép-Európai Egyetemet, hanem a kormány szereti, ha az irányítása alatt vannak bizonyos intézmények, amelyhez a CEU még éppen nem tartozik, ezért úgy gondolták, hogy ideje birtokba venni. Vajon melyik lesz a következő intézmény?
Forrás:
https://dailynewshungary.com/us-senators-pen-letter-orban-keeping-ceu-budapest/